Všichni jsme se zapletli do jeho sítě… Internet, nekonečné spoje složitější než pavučina, pevnější než sítě rybářských lodí. Jaký byl jeho vývoj?
O historii Internetu a jeho vývoji v průběhu let už bylo napsáno mnoho slov. Články více či méně odborné, úryvky, výňatky, názory, časové osy… Na anglické Wikipedii je dokonce vytvořena celá kniha poskládaná z obsahu článků k jednotlivým heslům týkajících se Internetu, kde část o jeho historii vystačila na více než 20 stran. Co tedy psát víc?
Možná vás teď na malý okamžik napadlo prostě zavřít okno prohlížeče s tím, že věc je tedy uzavřená. No.. počkejte ještě chvilku.
Problém s historií internetu je totiž určení jejího počátku. Můžeme brát jednotlivé kroky, které vedly ke zrodu této “sítě sítí,” bez kontextu všeho ostatního dění? (Mimochodem, slovo Internet v překladu znamená “mezi – síť.”) A která událost je vlastně ta stěžejní? Který rok byl opravdu zlomový? Co můžeme považovat za onen klíč, podle kterého by se dalo jednoznačně určit konkrétní místo v čase, kdy vznikl Internet?
Je to snad uvedení prvního webového vyhledávače, jímž byl WebCrawler v roce 1994? Vždyť přece k čemu je truhla plná pokladů, když v ní nemůžete najít to, co zrovna potřebujete.
Nebo první internetový prohlížeč, Mosaic, 1993? Nevyhnutelný krok na cestě za dnešní podobou online světa.
A máme tu další milníky…
1991 World Wide Web,
1984 vznik doménového systému (nebo 1985 registrace první domény),
1982 představení TCP/IP tehdy vyvinuté ještě pro ARPANET.
Ale už do roku 1972 se datují počátky emailu na ARPANETu.
A co že je to ten ARPANET? Že by onen hledaný odrazový můstek Internetu? Začátek jeho provozu nastal v roce 1969, ale už 1962 probíhal počátek prací na ARPANETu v DARPA. Důvod? Nějací lidé na začátku 60. let chtěli využít počítače ve vědě a armádě pro sdílení informací z vědy a výzkumu. Tak vznikl ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) vlastně jako experimentální síť DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), agentury, která byla založena v roce 1958 s cílem zajistit USA náskok v technologiích (zejména těch bojových). Tehdy se jmenovala ARPA. Odtud tedy název ARPANET. To už je vám povědomé, že?
Pokud se tady zastavíme, vyvstane logická myšlenka. Je Internet původně vlastně něco jako zbraň? A dnes? Asi spíš nepostradatelný společník všedního života obyčejných lidí, nebo ne?
Ale pojďme dál. K čemu by byl samotný Internet bez přístroje, na kterém byste si dnes mohli číst tento článek? Například v roce 1975 přišel na svět Altaire 8800, první opravdový pc, v roce 1948 první komerční počítač a už 1946 ENIAC – první elektronkový počítač (vážil 30 tun). Nechtějte vědět, co všechno bylo před tím…
Po téhle krátké retrospektivě může následující výrok, který v roce 1899 prohlásil jistý člen vládní komise patentů, vypadat trochu zábavně. Nechť je to výstrahou pro naši nevědomost, inspirací pro naši představivost a bořič hradeb pro hranice našich možností.
“Vše, co mohlo být vynalezeno, již vynalezeno je.”
(1899, Charles H. Duell, člen vládní komise patentů)
Pozn.
Pár odkazů pro inspiraci:
Jednu z těch zajímavějších inscenací vývoje internetu ztvárnili na evolutionoftheweb.com
Pokud máte radši video, zkuste https://www.youtube.com/watch?v=9hIQjrMHTv4&t=
Další zdroje:
Friedman, Linda Weiser and Friedman, Hershey H., Connectivity and Convergence: A Whimsical History of Internet Culture (July 9, 2015). Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=2628901 or http://dx.doi.org/10.2139/ssrn.2628901